Antalya Sahiline Vuran Balina

Kemer ilçesi Çamyuva bölgesinde sahile vuran Gagalı Balina (Ziphius cavirostris) Kemer Belediyesi’nin yardımları ile üniversitemiz kampüsüne getirilmiştir. Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. M. Cengiz Deval önderliğinde Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Veterineri ve fakültemiz Araştırma Görevlileri M. Tunca Olguner ve Alper Yıldız nezaretinde nekropsi kampüs alanında yapılmıştır.

İlk bulgulara göre balinanın erkek olduğu 4.79 metre toplam boy uzunluğunda olduğu, geçirdiği yoğun iç kanama nedeni ile sahilde bulunmadan yaklaşık 3 gün önce ölmüş olabileceği ve bölgedeki fırtınalı hava ile sürüklenerek sahile ulaştığı tespit edilmiştir. Laboratuvarda araştırılmak üzere tüm iç organlarından ve diğer dokularından örnekler alınan balina kampüs arazisinde açılan çukura gömüldü.

Gömülen balinanın 1,5 yıl sonra çıkartılıp kalan kemiklerinin birleştirilmesi işlemlerinin ardından fakültemiz Balık Müzesi’nde sergilenmesi planlanmaktadır.

 

0

Misyon

Fakültemiz ülkemiz su ürünleri sektörünün gelişimine ve sorunlarının çözümüne yönelik olarak; Mesleğinde yeterlilik sahibi, özgüvenli, sorun çözme yeteneğine sahip mühendisler ve bilim insanı yetiştirmek, su ürünleri yetiştiriciliğinde yeni teknolojiler geliştirmek ve uygulamak, kültürü yapılabilecek yeni türleri araştırarak sektöre kazandırmak, su ürünleri sektöründe karşılaşılan sorunları belirlemek ve çözümüne yönelik projeler geliştirmek, avcılıkta kullanılan av araç ve gereçlerinin modernizasyonu, Avrupa Birliği (AB) Ortak Balıkçılık Politikası kapsamında ülke ve bölge balıkçılığının gelişmesine yönelik mevcut metotların güncellenmesi ve stokların korunmasına ilişkin araştırmaları yapmak, sulak alanların korunması, biyoçeşitliliğinin belirlenmesi ve türlerin devamlılığının sağlanması için araştırmalar yapmak, su ürünleri sektöründe çalışan personelin eğitimine yönelik faaliyetlerde bulunmak, projeler üreterek bilimsel ve sektörel araştırmalar yapmaktır.

Vizyon

Su Ürünleri Mühendisliği alanında donanımlı, konularında uzman, yaratıcı, girişimci, kendine güveni tam, çözüm üretebilen bireyler yetiştirmek, ulusal ve uluslararası düzeyde etkin araştırma-geliştirme (AR-GE) çalışmaları yaparak, bilgi üreten ve alanında lider bir kurum olmaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi
Dumlupınar Bulvarı Yerleşke/Antalya
Tel: +90. 242. 226 2012
Tel: +90.242. 310 1973